3. ročník - 7.a 8.6.2023


  VIDEO z akce si můžete otevřít na tomto odkaze.


  FOTOGRAFIE si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Bude k dispozici po migraci ze starého webu. Bude to chvíli trvat. Děkujeme za pochopení.


Ve středu 7. a ve čtvrtek 8.6.2023 proběhl v naší sportovní hale již třetí ročník Konstruktérské akademie, regionální akce pro žáky základních škol.

 

Letošní ročník byl plný novinek. Poprvé jsme zkusili akci na dva dny a aby toho nebylo málo, přidali jsme ve středu odpolední blok pro veřejnost.

Řady partnerů v programu jsme rozšířil přizváním společnosti VISC s.r.o. (kamion na parkovišti) a zástupci firemní sféry - FORVIA HELLA Mohelnice - předvedli optiku pro automobily na několika stanovištích a zajistili Tesla dance. Také se letos přidali další významní sponzoři, takže se bylo na co dívat, co zkoušet a poznávat.

 

A co se tedy odehrálo?

 

STŘEDA 7.6.2023

V malém sále sešli začínající i pokročilí programátoři, aby sestavovali roboty dle náročného zadání. Času neměli moc, ale se zadaným úkolem si přeci jen někteří poradili velmi dobře. Skvělou zprávou je, že těmi nejlepšími byli loňští vítězové a žáci naší školy.

 

Pořadí robotické soutěže:

1. Matěj a Patrik Šimkovi (ZŠ Postřelmov)

2. Lukáš Hasák a Matyáš Geprt (3. ZŠ Zábřeh)

3. Dorota Jašková a Vojtěch Šincl (ZŠ a MŠ Rovensko)

cena poroty: Kučera Alex, Weichsel Lukáš, John Samuel, Baník Matyáš (všichni 2. ZŠ Zábřeh)

Souběžně s robotickou soutěží ve velkém sále proběhl bohatý doprovodný program. Připravili jsme celkem 30 stanovišť pro naše partnery. Ze vzdělávacích institucí přijeli kolegové a studenti: VOŠ a SPŠ Šumperk, SOŠ Šumperk, SŠ řemesel Šumperk, SPŠE a OA Mohelnice, VOŠ a SPŠA Zábřeh, KTIV UPOL Olomouc, Pevnost poznání UPOL, SPŠ Jeseník, SZŠ Šumperk, ZŠ Postřelmov ve spolupráci s panem Michalem Dobešem.

 

Na stanoviště se po zahájení rozběhlo přes 300 dětí z přihlášených škol. Přijely skupinky ze všech škol v Zábřehu, dále pak z Rovenska, Nového Malína, Starého města p. Sněžníkem, Olomouce, Loučné n. Desnou, Bludova, Šumperka, Dolních a Horních Studének. Nechyběly pochopitelně ani skupinky z naší školy.

 

Každý si mohl vybrat z mnoha zajímavých aktivit, které se daly prakticky zkusit, otestovat, něco sestavit. A nejen to. Na některých stanovištích si mohli děti něco vyrobit a dokonce i odnést. Šumperská průmyslovka přijela s televizními a elektrotechnickými technologiemi, přidali i stanoviště uměleckého oboru. Zájemci si tak mohli zkusit hlásit ve studiu zprávy nebo informace o počasí, sestavit elektronické obvody nebo něco vyrobit pod vedením zkušených lektorů. Střední škola řemesel Šumperk představila 3d tiskárnu, Střední odborná škola Šumperk plotter, chromebooky a děti vyráběly drobnosti ze včelího vosku. Kolegové z mohelnické SPŠ a OA dovezli 3D brýle a děti si tak užily virtuální realitu. Podobně kolegyně z šumperské SZŠ dovezly k figurínám první pomoci 3D brýle s medicínskou tématikou. Jesenicá průmyslovka se představila drony a naše škola se prezentovala robotickými pomůckami a pomůckami vytištěné na 3D tiskárně. Pan Dobeš představil prostorové skenování s tiskem a celou školskou sestavu partnerů uzavřeli odborníci ze zábřežské automobilky se simulátory a autotechnologiemi.

A to stále není všechno z výčtu stanovišť. Již tradiční partnery máme v krajských organizacích. Pracoviště Pevnosti poznání Olomouc (robotika, experimentální elektřina a termika) s vědeckými pokusy a Univerzitní dílna (dílenská práce s materiály) v podání kolegů a studentů z Katedry technické a informační výchovy UP Olomouc byla neustále vytížena. Celý výčet aktivit ve velkém sále pak můžeme uzavřít právě prezentací světlometných technologií (sestavy světlometů, laserové bludiště, promítání světlometem) firmy FORVIA HELLA Mohelnice.

 

 

Dalším prostorem pro zkoumání a aktivity bylo venkovní parkoviště. Zde jsme letos pozvali k prezentaci kamion VISC - rovněž s 3D a pneumatickými technologiemi. Stejně jako loni nechyběli na parkovišti s technikou postřelmovští hasiči a elektromobily SPŠA Zábřeh. Velmi poutavými okamžiky programu byly prezentace elektromobilu Tesla s vystoupením Tesla dance (zajištěno FORVIA HELLA Mohelnice).

První den akce jsme ještě zorganizovali hodinový seminář Pevnosti poznání pro učitele s tématikou moderních pomůcek a dvě setkání hostů ve škole na téma podpory vzdělávaní polytechniky a kariérového poradenství.

 

Program akce jsme přerušili po odjezdu školních skupin po jedné hodině a od půl třetí se již objevovaly další skupinky dětí i rodičů. Nově zakomponovaný odpolední blok pro veřejnost přitáhl mnoho zvědavců, kteří si mohli projít v podstatě stejná stanoviště, jako školní děti dopoledne. Všichni jsme pak padali únavou při ukončení programu v pět hodin.

 

ČTVRTEK 8.6.2023

Druhý den byl kratší právě o odpolední program. Ve velkém sále probíhalo vše podpobně jako ve středu, na stanovištích se vyrábělo, zkoumalo, montovalo a poznávalo.

V malém sále se pracovalo také, ale už ne na robotických projektech. Nově jsme zařadili technickou dílenskou soutěž. Mladší jednotlivci (začátečníci) měli za úkol v krákém dopoledním čase vyrobit okrasnou tužku a starší a pokročilejší ve dvojicích vyráběli ze dřeva model nákladního auta.

 

Výsledky starších dvojic:

1. Dominik Hrubý, Filip Ryznar (3. ZŠ. Zábřeh)

2. Tomáš Švéda, Tomáš Smrček (ZŠ Postřelmov)

3. Agáta Přibylová, Lucie Žalio (2. ZŠ Zábřeh)

 

Výsledky mladších jednotlivců:

1. Stanislav Jelínek (1. ZŠ Šumperk)

2. Lucie Florková (Tydli Mydli z. s. Šumperk)

3. Eliška Lacušková (1. ZŠ Šumperk)

Cena poroty: Vilém Havelka (ZŠ Staré Město p. Sněžníkem)

Nová dílenská část programu zaujala a určitě ji zařadíme příští rok. Určitě zase přineseme něco málo nového.

Celá akce byla organizačně velmi náročná a byla potřeba spolupráce mezi organizátory ze ZŠ Postřelmov, MAS Horní Pomoraví, MAS Šumperksý venkov a Svazu průmyslu ČR. Poděkování patří i kolegyním a studentům ze Střední školy sociální péče a služeb ze Zábřeha za perfektní občerstvení pro účastníky.

Akci jako již tradičně významnou měrou podpořila obec Postřelmov, dále Škoda PARS Šumperk, Dormer Pramet Šumperk, FORVIA HELLA Mohelnice, MAS Horní Pomoraví, MAS Šumperský venkov, Svaz průmyslu ČR, Net-kovo St. M. pod Sněžníkem, JOPC Šumperk, SHM Šumperk, JVŠ-sro.cz Postřelmov, Nordic Telecom, JANKO Bludov, města Zábřeh a Šumperk, Wood::ever Postřelmov, ICOK Olomouc a poukazy pro školní kolektivy věnovala Pevnost poznání Olomouc.

 

Za realizační tým dějuji:

  • všem kolegyním a kolegům organizátorům za velké úsilí při přípravách a realizaci akce

  • všem partnerům ze středních škol a firem za kvalitní a pečlivou spolupráci na programu

  • dětem ze základních škol za snahu v soutěžích a zvídavost na stanovištích, pedagogům za trpělivost a bezproblémový průběh návštěv

Poděkování patří i našim „domácím“ organizátorům: školnímu kuchařskému kolektivu za chutné obědy pro účinkující i pro nás, deváťákům (a L. Laštůvkové, P. Heclovi, M. Pospíšilovi) za přípravu a zdárný průběh akce, osmákům (a H. Krobotové) za pomoc úklidem a panu řediteli Malíkovi za podporu akce, která je dobrou vizitkou nejen školy, ale i celé obce.

 

za všechny organizátory sepsal M.Šimák